SON DAKİKA

1medya – KAHRAMANMARAŞ HABER SAYFASI
Kurukafa
Hatice Kübra ÇİÇEK
Hatice Kübra ÇİÇEK

PANDEMİ DÖNEMİNDE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN 10 BESİN!!!!

PANDEMİ DÖNEMİNDE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN 10 BESİN!!!!
Bu haber 31 Ocak 2021 - 14:14 'de eklendi.
Paylaş

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hiç şüphe yok ki Türkiye’yi de sarmış durumda. COVİD-19 yani nam-ı diğer koronovirüs salgını ; korku , stres , kaygı gibi duygudurum bozukluklarını da beraberinde getirdi. Tüm alınan önlemler, sosyal mesafe, temizlik, evlere kapanma dışında hemen herkesin dilinde olan kelime “BAĞIŞIKLIK” .

Neydi ki bu bağışıklık, birden bu kadar önemli oluvermişti? Bağışıklık en temel anlamda; vücudumuzun zararlı mikroorganizmalara karşı direnme yeteneğidir. O halde ancak güçlü bir bağışıklık sistemi COVİD-19 virüsüne karşı etkili olacaktır. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise; sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile mümkündür.

Burada bağışıklık üzerinde en etkili  faktörlerden olan “BESLENME” konusunu kaleme alacağım. COVİD-19’a karşı henüz etkili bir tedavi yok. Kaleme alacağım besin önerileri bağışıklık sistemini güçlendirme ve genel sağlık üzerinedir.

O halde gelelim bağışıklık sistemini güçlendiren 10 besine ;

1.Sarımsak : Doğada bulunan en etkili antibiyotik olan sarımsak, zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Antiviral bir besin olan sarımsağın virüslere karşı öldürücü veya çoğalmalarını önleyici etkisi vardır. Aynı zamanda antienflematuar etkisi de vardır. COVİD-19 virüsünün en önemli etkisi ; virüsün dokularda , özellikle damarlarda yarattığı enflamasyondur. Enflamasyon derecesi oranında hastalık ağırlaşır. Antienflamatuar besinlerle beslenmek COVİD-19’u önlemez ama hastalığa yakalanıldığı taktirde hastalığın ağırlığını azaltır. Günde 2-3 diş sarımsak tüketilebilir.

2.Zencefil : Antienflamatuar ve antiviral bir bitki olan zencefil bağışıklığı güçlendiren bir besindir. Zencefil çayı şeklinde günlük 1-2 fincan tüketilebilir. Bunun dışında kür olarak da tüketilebilir. Hemen şuraya zencefil kürü tarifi bırakıveriyorum; 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil ve 2 çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Sabah akşam 1’er çay kaşığı tüketilebilir. Bana soracak olursanız 1 su bardağı süte 1 çay kaşığı toz zencefil ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyip yatmadan  tüketmek en eğlenceli olanı.

3.Zerdeçal : Zerdeçal doğadaki en güçlü antienflamatuar besinlerdendir. Antiviral özelliği de olan zerdeçalin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Zerdeçali damak tadınıza bağlı olarak yemeklerinizde baharat olarak kullanılabilirsiniz.  Yemeklerde tadı size göre değilse 1 su bardağı süte veya 1 kase yoğurda 1 çay kaşığı zerdeçali katıp tüketebilirsiniz. Veyahut da günlük 1-2 fincan zerdeçal çayı da tüketebilirsiniz.

4.Güneş , süt , somon ve yumurta sarısı : Tüm bunların ortak noktası D vitaminidir. Güneş D vitamini oluşumunda etkili olduğu gibi süt, somon ve yumurta sarısı da D vitamininin doğal kaynaklarıdır. D vitamini bağışıklık sistemimizin çok önemli bir parçası. Bağışıklık sistemimizin doğal antibiyotiklerinin oluşumunda etkilidir. D vitamininin en zengin doğal kaynağı olan balığı özellikle de somon balığını haftada 1 de olsa tüketelim efendim. Hergün mümkün mertebe en az 15 dk süreyle güneşlenelim. Sabahları 1 orta boy yumurta ve akşam yatmadan önce 1 su bardağı sütümüzü tüketelim.

5.Sebze ve Meyveler : Vitamin ve mineral açısından zengin olan sebze ve meyveler bağışıklığı güçlendiren besinlerdir. Özellikle; havuç, ıspanak, brokoli , koyu yeşil yapraklı sebzeler, narenciye kış mevsiminin meyve ve sebzeleri olmakla beraber A , C ve E vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminler güçlü antioksidanlar olarak bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Günlük 4-5 porsiyon sebze-meyve tüketilmesi sağlıklıdır.

6.Zeytin Yaprağı : Antienflamatuar bir besin olan zeytin yaprağı, vücuttaki toksinlerin ve enfeksiyonların arınmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Günlük 1-2 fincan zeytin yaprağı çayı tüketilebilir.

7.Probiyotik-Prebiyotik Besinler : Bağırsaklarımızdaki probiyotik bakteriler bağışıklık sistemimiz açısından oldukça önemlidir. Bunların temel besin kaynağı lifler(prebiyotikler)dir. Sebze ve meyveler lif açısından zengin besinlerdir. Günlük 5 porsiyon sebze-meyve tüketilmelidir. Yoğurt, kefir, boza, turşu probiyotik besinlerdir.

8.Çörek otu : Ölümden başka her derde deva olan bitki; antienflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Çörek otu ekmeklere, salatalara ve başka yiyeceklere eklendiği gibi soğuk sıkım yağından da istifade ediliyor. Ayrıca öğütülmüş, toz haline getirilmiş çörek otu bala, salatalara eklenerek de kullanılabilir.

9.Bal : Bağışıklığı güçlendirmede en etkili gıdalardan biri de baldır. Zencefil veya zerdeçel ile kür yapılarak tüketilebileceği gibi 1 su bardağı süte 1 tatlı kaşığı bal eklenerek de tüketilebilir. Günde 1 tatlı kaşığı bal tüketilmesi sağlıklıdır.

10.Papatya , Melisa , Kantaron , Lavanta ve Kediotu Çayları : Bu bitki çaylarının ortak özelliği stres üzerindeki olumlu etkileridir. Pandemi döneminde yoğun olarak yaşanan stres, sıkıntı, korku gibi duygudurum bozukluklarının giderilmesi için tüketilmesi faydalıdır. Günlük 1-2 fincan tüketilebilir.

Pandemi döneminde COVİD-19’a karşı en etkili tedbir bu hastalığa hiç yakalanmamış olmaktır. Bu amaç doğrultusunda; sosyal mesafe, temizlik ve maske kurallarına uyalım. Bağışıklığı güçlendirici besinlerin tüketimine dikkat edelim. Beslenme bu dönemde hastalık üzerinde en etkili faktörlerdendir.

Daha sağlıklı günlerde görüşmek üzere …

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA