SON DAKİKA

1medya – KAHRAMANMARAŞ HABER SAYFASI
Kurukafa
Hatice Kübra ÇİÇEK
Hatice Kübra ÇİÇEK

RİGOR MORTİS VE ET SAKLAMA KOŞULLARI

RİGOR MORTİS VE ET SAKLAMA KOŞULLARI
Bu haber 23 Temmuz 2021 - 12:38 'de eklendi.
Paylaş

Kimimizin belki ilk defa duyduğu kimimizin ise duyduğu ama ne olduğunu bilmediği dilimize yabancı bir ifade; Rigor Mortis. Halk arasında “Ölüm Katılığı” olarak bilinen bu ifade ne anlama geliyor? Gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle hayvanın kesiminden sonrasını  4 aşamada inceleriz;

1) Sıcak et  fazı (Kesimden sonraki  ilk 4-6 saat)

2)Ölüm sertliği fazı (Rigor mortis; kesimden 6 saat sonra başlayan etin sertleşmesi halidir. 6-10 saat devam eder.)

3)En yüksek asitlik fazı (Kesimden sonraki  20-24 saat)

4)Tam olgunluk fazı (Kesimden 24 saat sonrası. Ph ve diğer et fonksiyonları normale döner ve et yumuşar.)

Yukarıdaki ilk 3 aşama etin tüketime hazır olmadığı aşamalardır. Hayvanın kesiminden 6 saat sonra kendiliğinden başlayan rigor mortis yani etin sertleşmesi durumu 24 saat sonra tamamen sona erer. Rigor mortis durumunda  tüketilen etin şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara yol açacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Ki tüm bunlar dışında etin taşımış olduğu mikroorganizmalar da ancak 24 saat içinde canlılığını kaybetmekte.

Peki kurban etini bu ilk 24 saat nasıl muhafaza etmeli?

Kesiminden  4-6 saat sonra sıcaklık ayarını 0 dereceye getirdiğimiz buzdolabımıza etimizi alırız. 24 saat kadar bu ısıda bekleyen et hem yumuşamış olur hem de taşımış olduğu mikroorganizmalarından kurtulur. Buzdolobında saklama süresince ette donuk koyu kırmızı bir renk oluşabilir. Bu durum etin doğal yapısından kaynaklanmaktadır. Ancak etin yüzeyinde yapışkanlık, kahverengimsi veya yeşilimsi bir renk olursa veya koku oluşmuşsa et bozulmuştur. Kullanılmamalıdır.

Bu 24 saatin sonunda etimizi tüketebiliriz. Fakat fazla miktarda olan eti 0 derece sıcaklıkta uzun süre muhafaza etmek mümkün değildir. Bu anlamda eti  buzdolabımızın derin dondurucu kısmına almamız gerekir. Dinlenmiş et öncelikle küçük parçalar haline getirmeli. Kıymalık, kuşbaşılık, pirzolalık, bifteklik, bonfilelik vs.. birer yemeklik olacak şekilde buzdolabı poşetlerine veyahut da yağlı kağıtlara sarılarak buzluğa yerleştirilir. -18 derecede et  6-12 ay, kıyma ise 3-4 ay saklanabilir.

Son olarak dondurulan etlerin tekrar çözdürülmesi aşaması oda sıcaklığında, sıcak suya koyularak, kalorifer üzerinde … vs. yapılmamalı. Buzluktaki et buzdolabının alt bölmesine alınmalı ve orada çözünmeye bırakılmalı. Et kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli bir besin olduğu için çözündüğünde bekletilmeden tüketilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.

Kurban bayramınızı kutlar sevdiklerinizle nice mutlu bayramlar dilerim…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA