SON DAKİKA

1Medya.net. Son Dakika Haberleri, Onikişubat, Kahramanmaraş, Türkiye ve Dünya’dan Son Dakika Haberleri, En Son Kahramanmaraş Haberler, Haber, Asayiş, Ekonomi, Spor, Magazin, Eğitim, Sağlık, Siyaset, Güncel Ve Özel Haberlerin En Hızlı Ve Jet Yayınlanan, Kahramanmaraş’ın En Çok Takip Edilen Haber Sitesidir. 1medya.net yerel ve ulusal haber, siyaset, spor, ekonomi ve daha fazlası 1medya’da…
Kurukafa
Ömer Faruk Şirikçi
Ömer Faruk Şirikçi

ŞÜHEDA’NIN EMANETİ

ŞÜHEDA’NIN EMANETİ

Bugün şehrimize bir şehit daha defnedildi. Her ne kadar aciz kullar olarak acısına dayanamıyor, ah-u figan ediyorsak da aslında şehitler, içinden çıktıkları toplumlar için birer kıymetli hazinedirler. Çünkü Allah katında rasuller, sıdıklar, veliler arasında kadr-ü kıymeti olan bir de şehitler vardır.

Şehit; düştüğü toprağa, insanına, hayvanata, nebatata ve cemadata sunulmuş bir nimettir. O’nun hürmetine rızıklandırılır, O’nun hürmetine merhamet görür, O’nun hürmetine afat ve belalardan korunuruz. Şehitler cennete ulaştıkları halde şehadetleri sırasında tattıkları doyumsuz lezzet sebebiyle sayısız kere dünyaya döndürülüp tekrar şehit olmayı arzu ederlermiş. Efendimiz de bir gün bu arzusunu dile getirmiş ve “Allah yolunda şehit olmak, sonra diriltilip tekrar şehit olmak, sonra yine diriltilip tekrar şehit olmak isterdim” buyurmuştur.

Bizler de İlay’ı Kelimetullah uğrunda fedayı can etmeyi canımıza minnet sayan bir milletin evlatlarıyız. Dünya milletleri arasında cepheye düğüne gider gibi giden tek milletin çocuklarıyız. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem)’den öğrendiğimiz Şehitlik rütbesini asırlardır nesilden nesile taşımışız. Kıyamete kadar da taşıyacağız inşallah. Çünkü hak-batıl mücadelesi dünya durdukça var olacaktır. Ve bizler Hakk’ın müdafileri Allah’ın askerleri olarak, dün vardık, bugün de varız, yarın da var olacağız inşallah. Varsın hürriyetimize, istikbalimize, vatan ve dinimize kasteden kafirler bulunsun, ne gam. Bizler bir ölür, bin diriliriz. Şehitler Kervanı bitmez ve Şehitler Tepesi asla boş kalmaz.

Bugün şehit olan evladımız Kahramanmaraş doğumluydu. Şerefli bir mesleğe, yani askerliğe talip olmuştu. Evlenip yuva kurmak hayali vardı. Ailesinin umudu, anasının aslanı, babasının vekiliydi. Bütün asker aileleri gibi şehidimizin ailesi de “Evladınız ne işle meşgul” diye soranlara göğüslerini kabartarak “Vatan uğrunda asker, elhamdülillah” diye cevap verirlerdi. Şimdi artık bu şerefin üzerine çok kıymetli bir de Şehadet Madalyası eklendi. Şehidimizin ruhu şad olsun, ailesine Cenab-ı Hak sabr-ı cemil nasip etsin.

Şehit, müminlerin başları üzerinde ebedi istiratgahına doğru giderken bize düşen görevler geldi gözümün önüne. Şu mübarek günde, üç aylarda şehidimiz mangal kadar yüreğiyle öyle erişilmez bir örnek koydu ki önümüze bundan sonra bize uyku haram olsun. Zira üzerinde yaşadığımız mübarek topraklar gıdalarını şehit kanlarından aldıkları için bizden sonraki nesiller içinden de gerektiğinde canlarını vatanı milleti ve dini için feda edecek cengaver yiğitler bekler o yiğitleri.

Vatan, din ve millet aşkı ile yetiştirmek, helal süt emmelerini sağlamak, ahlak-ı hamide ile yoğurmak bize düşüyor. Onun için bundan sonra evvela helal ekmek peşinde koşmak, sonra hayırlı eş, hayırlı evlat derdine düşmek, sonra da düşmanların yüreklerine korku salacak savaş araç ve gereçlerine sahip olmak, sonra dünya devletleri arasında ülkemize şerefli ve izzetli bir mevki sağlamak görevimiz olmalıdır. Sü (yani asker) uyur, düşman uyumaz atasözünden ilham alarak bir an bile rehavet göstermeden çağın idrakine İslam’ı söyletinceye kadar, yeryüzünde Allah’ı tanımayan bir kul kalmayıncaya kadar, İslam’ın iktidarını dünyanın en ücra köşesine hakim kılıncaya kadar gece gündüz demeden mücadele etmekle mükellefiz.

Her doğan büyür, her yaşayan ölür, nesiller nesilleri kovalar ama aslolan emrolunduğunuz gibi dosdoğru olmaktır. Emrolunduğu gibi dosdoğru olmak zor iştir, Efendimiz’in belini bükmüştür. Sırf bu yüzden Hud Suresi 112 ayet-i kerimeyi okuyunca Efendimiz “Hud Suresi belimi büktü” buyurmuşlardır. O ayet-i kerimede “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” buyrulmaktadır. Bizler de emrolunduğumuz gibi yaşayabilmek, emrolunduğumuz gibi ruhumuzu Allah’a arz edebilmek için aziz şehitlerimizin önderliğinde yeni bir dirilişe baş koymak ve gece gündüz çalışmak zorundayız.

Rabbim bütün şehitlerimizin ruhlarını şad etsin, şefaatlerine cümlemizi nail kılsın, ailelerine sabr-ı cemil nasip etsin, gazamız mübarek olsun.

 

 

ÖMER FARUK ŞİRİKCİ

15.02 2021

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA