SON DAKİKA

1medya – KAHRAMANMARAŞ HABER SAYFASI
Kurukafa

Vücutta garip etkileri olan 9 besin

Vücutta garip etkileri olan 9 besin
Bu haber 29 Nisan 2022 - 17:36 'de eklendi.
Paylaş

İyi beslenme sağlığınızın anahtarıdır. Ancak düzenli olarak yediğiniz ve size sağlıklı görünen bazı yiyeceklerin vücudunuz üzerinde garip etkileri olabilir. İşte vücutta garip etkiler bırakan 9 besin.

Zararsız ve hatta sağlıklı görünen birçok yiyeceğin vücut üzerinde garip etkileri olabilir. Yiyeceklerin genel sağlık ve kilo üzerinde bir etkisi olacağı herkes tarafından biliniyor. Ancak yediklerimizin etkilerini hisseden sadece göbek veya bel bölgesi değildir.

Bazı yiyecekler garip fiziksel yan etkilere neden olabilir. Her şeyden önce sağlığa zararlı olduğu bilinen bazı yiyecekleri hatırlayalım. Tatlılar, kekler, kurabiyeler, şekerli içecekler, işlenmiş etler ve hazır çorbalar… Bunlar ultra işlenmiş gıdalardır.

İşlenmiş gıdalar yağ, şeker, tuz veya diğer bileşenlerin eklenerek değiştirilmiş gıdalardır. Ultra işlenmiş gıdalar ise katkı maddeleri içerir. Gıda katkı maddeleri, lezzeti arttırmak ve raf ömrünü uzatmak için gıdalara eklenen maddelerdir. Ayrıca yağ, şeker ve tuz açısından da çok yüksektirler ve sağlık için çok kötüdürler. Ultra işlenmiş gıdaların sağlık riskleri

Ultra işlenmiş gıdaların sağlık üzerinde büyük bir etkisi olabilir. 100 binden fazla katılımcı üzerinde yürütülen bir araştırmada, ultra işlenmiş gıdaların tüketimini takiben kalp ve damar hastalıkları riskinde yüzde 12’lik bir artış olduğu görülmüştür.

Ayrıca çok fazla şeker, sodyum ve yağ içeren bu besinler, fazla kilo ve obezite riskini artırır. Tuz bakımından çok yüksek işlenmiş gıdalar tansiyonu yükseltir ve yüksek tansiyon hastalığına neden olabilir.

Yapılan araştırmalar, işlenmiş gıdaların tüketiminin özellikle meme kanseri riskini yüzde 10 artırdığını göstermektedir. Birkaç çalışma, gıdaların zihinsel sağlık üzerindeki etkisini de kanıtlamıştır. Özellikle kızarmış yiyecekler, işlenmiş etler veya tatlılar gibi aşırı işlenmiş yiyeceklerin depresif belirtilerle ilişkili olduğu bilinmektedir.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA