Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
reklam
reklam

Gönüllülük GAÜN’de ders olacak

ÖĞRENCİLERİN VE AKADEMİSYENLERİN GÖNÜLLÜLÜK FAALİYETLERİNE KATILIMINI ARTTIRMAK AMACIYLA GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (GAÜN) İLE GAZİANTEP GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

ÖĞRENCİLERİN VE AKADEMİSYENLERİN GÖNÜLLÜLÜK

Öğrencilerin ve akademisyenlerin gönüllülük faaliyetlerine katılımını arttırmak amacıyla Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokole göre, Gaziantep Üniversitesi’nde ikinci bir Genç Ofis, Gençlik Merkezi, Gençlik Kampı ve Spor Köyü’nün açılmasının yanı sıra müfredatta ‘Gönüllülük Çalışmaları’ adıyla seçmeli ders eklenecek. Öğrencilerin eğitim yaşantıları boyunca edindikleri bilgi, beceri ve birikimleri kullanarak üniversitelerle toplum arasındaki bağı güçlendirmesinin amaçlandığı seçmeli ders, hem teorik hem de uygulamalı olacak.

Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’yle imzaladıkları protokolün çok önemli olduğunu söyleyen GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, gençlerin toplumsal sorunların çözümünde daha fazla aktif rol alması için ‘Gönüllülük Çalışmaları’ dersini önemsediğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Özaydın, “Üniversite demek, genç demektir. Gençlerin beden, ruh sağlığına yönelik bu girişimi spor ile taçlandırmak istiyoruz. Bizler üniversitede gençlerimize bilgiyi kodlarız, Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de gençlerimize bu ayrıcalıklı protokol ile spor, kültür ve gönüllülüğü kodlayacak. Gönüllülük dersi ile gençlerimiz gönülden gelen işlere imza atacak. Gönüllülüğü burada ders olarak koyacağız. Daha diğerkâm gençler yetiştirmek için çevresi ve topluma daha çok zaman ayırması için bu dersi koyacağız. Vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

Gaziantep Gençlik ve Spor İl Muhittin Özbay ise, “Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun bizzat projesi olan, üniversitelerde gönüllülüğün ders olarak okutulması ile ilgili olan bu protokolümüz, gerek açılacak ikinci genç ofis, gençlik merkezi, gençlik kampı, gerek birlikte yapılacak sosyal faaliyetler ve ileride yapılması planlanan ‘Spor Köyü’ ile Gaziantep gençliğine çok önemli kazanımlar sağlayacaktır. Gençlerimizle geçireceğimiz keyifli ve kaliteli zamanı gönüllülükten, Teknofest’e çok çeşitli şekillerde değerlendirmek istiyoruz. ‘Gönüllülük Dersi’ ile ilgili Türkiye’de belki de ilk iş birliği protokolünü Gaziantep Üniversitesi ile yaparak gençlerimizin spor köyünden genç ofise her zaman yanlarında olduğumuzu yeniden söylemek istiyoruz” diye konuştu.