SON DAKİKA

1medya – KAHRAMANMARAŞ HABER SAYFASI
Kurukafa

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN KIŞ LASTİĞİ KULLANIMI İLE İLGİLİ TEBLİĞ

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN KIŞ LASTİĞİ KULLANIMI İLE İLGİLİ TEBLİĞ
Bu haber 28 Kasım 2022 - 14:00 'de eklendi.
Paylaş

”Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ” kapsamında;

 

  1. a) Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda ‘’Kış Lastiği Tebliği’nde belirtilen şekilde 01.12.2022 ile 01.04.2023 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu uygulanacaktır. İl ve İlçe şehir merkezleri içerisinde kalan Şehirlerarası yol statüsündeki yollarda şehir tabelalarının bulunduğu yerlere kadar Kış Lastiği zorunluluğu aranmayacaktır.
  2. b) Yedikuyular Kayak Merkezi yolunda şehir çıkışından başlayarak bütün yolcu ve yük taşımalarında kullanılan taşıtlarda 01.12.2022 ile 01.04.2023 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu uygulanacaktır.
  3. c) Kırsal alanda veya özellikle soğuk ve yüksekliğin fazla olduğu alanlarda faaliyet gösteren; Andırın, Göksun, Afşin, Elbistan, Ekinözü, Nurhak, Çağlayancerit ilçelerinin genelinde, Dulkadiroğlu İlçesi kırsalında bulunan Bertiz bölgesi ve Çağlayancerit yolu üzerinde kalan kesimde, Onikişubat İlçesi kırsalında bulunan Suçatı, Fırnız, Kaynar, Çukurhisar, Ilıca, Süleymanlı hattı, Döngel ve Tekir bölgesinde, Andırın yol ayrımından sonraki kesimde Yenicekale ve Başkonuş hattında, Hacılar İlk ve Ortaokulu hattında öğrenci taşımacılığı yapan Taşımalı Eğitim kapsamındaki okul servislerinde 01.12.2022 ile 01.04.2023 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu uygulanacaktır.

Adana, Gaziantep ve Kayseri Yollarında yük ve yolcu taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu ilçelerimiz arasındaki yollarda da uygulanacak olup, özellikle Kuzey İlçe (Andırın, Göksun, Afşin, Elbistan, Ekinözü, Nurhak ve Çağlayancerit) yollarında Kış Lastiği denetimleri trafik ekiplerimizce yapılacaktır.

Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu halde kullanmayanlar için Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereği 2022 Yılı için 1.152 TL para cezası uygulanmaktadır.

Kış Lastiği: 7° C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür.

Kış mevsiminde oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesi azalmakta, taşıtların fren ve durma mesafesi artmakta, taşıt kullanma ve seyahat konforu bozulmakta ve trafik güvenliği olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle kış mevsiminin trafik güvenliği üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak veya ortadan kaldırmak amacıyla sürücülerimizin kış lastiği kullanması önem arz etmektedir.

Araçlar Kış Lastiği kullanıyor olsa dahi kış mevsiminde ve/veya yıl boyunca bulundurulması zorunlu diğer müdahale ekipmanlarını (kar zinciri, çekme halatı, takoz ve üçgen reflektör vs.) bulundurmaktan ve kullanmaktan muaf olmayacak, bulundurmayanlar ve/veya kullanmayanlar hakkında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 31/1-a Maddesi gereğince denetlenerek cezai işlem uygulanacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

                                         KAHRAMANMARAŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA