Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
reklam
reklam

Kozan Belediyesi kamkat üretiyor

KOZAN BELEDİYESİ, SON DÖNEMDE TÜKETİMİ HIZLA ARTAN C VİTAMİNİ DEPOSU OLARAK BİLİNEN KAMKAT FİDANI ÜRETMEYE BAŞLADI.

KOZAN BELEDİYESİ, SON DÖNEMDE

Kozan Belediyesi, son dönemde tüketimi hızla artan C vitamini deposu olarak bilinen kamkat fidanı üretmeye başladı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü serasında yetiştirilecek olan fidanlar için müdürlük çalışanları aşılama eğitimi aldı. Turunç fidesine aşılanan kamkat için belediye personellerine emekli Prof Dr. Hikmet Saygılı ve Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Aşılama Biriminden Ali Güvercin eğitim verdi.

Prof. Dr. Hikmet Saygılı, kamkatın daha önce süs bitkisi olarak yetiştirildiği fakat sonradan şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi gelmesi sebebiyle seri üretime geçildiğini belirterek “Biz de Kozan Belediyesi ile burada Kamkat üretimi için çalışıyoruz bence çok güzel bir girişim” dedi.

Aşılamayı, uygulamalı bir biçimde gösteren Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi aşılama biriminden Ali Güvercin ise Kamkat’ın turunçtan üretilmesinin dikkat edilmesi gereken bir detay olduğunun altını çizdi.

Belediye Başkanı Kazım Özgan ise kamkat üretiminin hem sağlık için hem de ulusal bağlamda Kozan’ın tanıtımı için iyi bir girişim olduğunu belirterek, “Üretimi zor bir fide, inşallah emeklerimizin karşılığı olarak verimli bir hasat yapabiliriz” dedi.

Üretilen kamkat fidanları Kozan Belediyesi İştirakler Müdürlüğünce satışa sunulacak.