SON DAKİKA

1medya – KAHRAMANMARAŞ HABER SAYFASI
Kurukafa
Arzuhan Akkaş Doğan
Arzuhan Akkaş Doğan

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOR

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOR
Bu haber 12 Haziran 2020 - 12:04 'de eklendi.
Paylaş

Çocuğunuz 1.sınıfa mı başlıyor? Kaygıları mı var? Yoksa siz ondan daha fazla mı kaygılısınız? Yapmayın,sakin olun… Anne ve babadaki kaygı ve huzursuzluk direk çocuğa yansır.Önce rahat olun. Evladınız büyüyor mutlu olun ve bu dönemi sorunsuz bir şekilde atlatmanızı sağlayacak birkaç bilgiyi uygulayarak, ona yardımcı olun.

Hazır mıyız? Başlıyorum… İlk önce çocuğunuzun elinden tutup, birlikte okuluna gidin. Sınıfları gezin. Bahçesinde oyun oynayın. Okul idarecileri ile mümkünse öğretmeni ile tanıştırın. Bu sayede onda, okulun eğlenceli bir yer olduğu, korkulacak kaygılanacak bir yer olmadığı algısını oluşturmuş olursunuz.

Evden, aileden ayrılıyor olma korkusuna kapılan öğrencilerde, okul saatlerinde hırçınlaşma, ağlama, karın ağrısı, kusma hatta altını ıslatma gibi durumlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında, sert tepki vermeden, çocuğa okulun gerekliliği anlatılmalı, okulagitmesi için de kararlı ve net bir tavır alınmalıdır.

Anaokulu eğitimi almış,okul ile daha önceden tanışmış çocuklarda bile okul kaygısı oluşabilir. Hatta okula ilk günler çok iyi uyum sağlayan öğrenciler dahi ilerleyen günlerde kaygı sorunu yaşayabilirler. Örneğin okuma ve yazmaya geçiş süreci bu korkuyu tetikleyebilir.Çocuk ile konuşarak, sorunun kaynağına inmeye çalışmak en doğru davranış şekli olacaktır. Ailenin beklentisinin yüksek olması da çocuğu korkutup,okul kaygısı yaratabilir.Aman dikkat!

Bir diğer önemli konu okul bitimi. Ders sonundaonu almaya gideceğinizi ya da servise bindireceğinizi net bir şekilde anlatın. Birlikte okul bahçesinde bir buluşma noktası belirleyin. Güven verin, rahatlatın. Sınıf kapısında, bahçede, okulda fazla beklemeyin.  Vedalaşmayı uzun sürdürmeyin ve İlk günlerde onu almaya asla geç kalmayın.Eve geldiğinde onunla okulda yaşadıkları ile ilgili konuşun. Anlatmak isterse onu dinleyin. İstemezse zorlamayın.

Sakin olun, sabırlı olun, kararlı olun, net olun. Çocuğunuzla doğru iletişim kurarak, öğretmeni ile işbirliği yaparak bu süreci sorunsuz ve kısa bir sürede atlatmak sizin elinizde. En önemlisi de sağlıklı bir çocuğunuz var ve okula başlıyor. Daha ne olsun şükredin, mutlu olun. Bu süreç göz açıp kapayıncaya kadar geçecek. Her anını özümseyin, doya doya geçirin. Sevgiyle kalın. Sevgisiz kalmayın.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA